Ergonomie a Technika židlí

Ergonomie sezení

Pojem ergonomie je převzat z anglického slova "ergonomics" které vzniklo z řečtiny spojením slov "ergo"=práce a "nomoi"=přírodní zákony.

Ergonomie je věda, která se zabývá studiem vztahů mezi člověkem, prostředím a nástrojem. Snahou je, aby nástoroje svým tvarem odpovídaly co nejvíce tvarům lidského těla. V našem případě jde o tvar židle, která má svým tvarem sedáku a ostatních komponent donutit člověka sedět vzpřímeně a zabránit tak špatnému zakřivení páteře.

Správné sezení=Dynamické sezení tzn. takové sezení, při kterém často měníme pozici a mechanika židle se nám neustále přizpůsobuje a podepírá důležité partie.

 

Špatné sezení Správné sezení
spatne_sezeni.jpg -bolesti hlavy,problémy s koncentrací

-bolesti zátylku

-bolesti zad a páteře

-problémy s hýžděmi

-problémy s bolestmi stehen

-bolesti kolen

spravne_sezeni.jpg -permanentní kontakt se stálým tlakem na záda

-synchronní technika s nastavením zatížení

-podepření bederní páteře

-nastavení výšky a sklonu sedadla

 

Používaná technika ergonomických (kancelářských) židlí

 

CP mechanismus - tento mechanismus slouží k jednoduchému ovládání výšky a úhlu opěráku a hloubky sedadla.
Houpací mechanismus - tento mechanismus slouží k polohování převážně křesel, kde umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání. Tento mechanismus se provádí v provedení s možností aretace v danném úhlu a bez ní.
Synchronní mechanismus - tímto mechanismem jsou vybaveny židle, u kterých je kladen důraz na maximální užitné vlastnosti a vynikající ergonomické vlastnosti sezení. Předem specifikované poměry kombinací vzájemného nastavení úhlu opěradla a sedadla s možností nastavení sklonu sedadla v před, zaručuje trvalé vhodné ergonomické poměry úhlu sedadla a opěradla i bez detailních znalostí ergonomie sezení.
Plynový píst - slouží ke komfortnímu nastavení výšky sedu
Výška opěradla (automatická lama) - slouží k nastavení optimální výšky opěradla a jeho následného zaaretování v danné pozici. U mechanismu automatická lama se tato poloha zaaretuje sama v danné pozici pomocí exkluzivního systému up-down.
Výškově stavitelné područky - u komfortních židlí je možné nastavit optimální výšku područí, vzdálenost od těla a také popř. úhel područí
Polyuretanové područky - základní verze područí z příjemného materiálu bez možnosti polohování

Sedia.cz |Výroba židlí, prodej židlí, E-shop-kancelářské židle,jídelní židle,kancelářská křesla,barové židle